SZKOŁA PODSTAWOWA KLASA 4-8

Zakończenie roku w 3 klasie. Przed nami wakacje… albo nie. Przecież każda ciocia, każdy wujek, a nawet starsze rodzeństwo wciąż powtarza: „No w czwartej klasie to dopiero zobaczysz. Tam się dopiero zacznie szkoła”.
Nie pozostaje nic innego, jak skonstruować maszynę do podróży w czasie i cofnąć się do przedszkola. Bo po co komu prawdziwa szkoła? Co, jeśli wcale nie chcę się przekonać, jak wygląda? My jak zwykle zaczniemy inaczej, bo można inaczej!

Graliście kiedyś w dwa ognie? W statki? W klasy? W gry komputerowe? W Minecrafta? W piłkę nożna? W boule? W mafię? Założymy się z Wami, że tak! Każdy z nas ma swoją ulubioną grę. W grze chodzi o to, żeby realizować określone czynności według określonych zasad. Czasem gramy przeciwko sobie, a czasem gramy razem, żeby wygrać z obcym wojskiem, pandemią albo kosmitami. Lubimy emocje związane z planowaniem strategii, szukaniem fortelu, doskonaleniem swoich kompetencji, udowadnianiem sobie i światu, że jesteśmy świetni, dajemy radę. Lubimy radość płynącą z wygranej i mamy ogromną ochotę rewanżu, gdy coś się nie powiedzie. Gra, tak jak powinna nauka w szkole, budzi w nas ogromne pokłady emocji pchających do ulepszania samych siebie. Chcemy być szybsi, zwinniejsi, bardziej zmyślni, niż przeciwnik.

Kim jest przeciwnik w szkole? Jak to, przecież to doskonale znany Król Niewiedzy! eduMENTORS w klasach 4-6 jest jedną wielką grą. Interdyscyplinarne podejście do nauki powoduje, że wszystkie przedmioty rozgrywają się na jednej planszy. Zarówno na fizyce jak i na języku polskim w tym samym czasie gramy w grę „Burze”, „Wieloznaczność” albo „Tajemnica”. Gromadzenie wiedzy z rożnych dziedzin pozwala nam układać coraz bardziej doskonałe strategie i z coraz większą klasą pokonywać głównego przeciwnika – Króla Niewiedzy.

mentoring w 4-8

Oczywiście czasem zdarza się, że wyciągniemy kartę „sprawdzam!” i trzeba okazać się dotychczas zdobytą wiedzą. W eduMENTORS nie jest to jednak stresujący moment.

Wiemy, że badanie poziomu zrozumienia materiału jest takim samym etapem edukacji, jak wprowadzanie nowych treści. Pokazujemy, jak w użyteczny i praktyczny sposób radzić sobie z tą kartą bez pisania po niej czerwonym długopisem.

Czasem zdarza się tak, że mamy w drużynie kogoś, kto świetnie liczy, ale nie lubi czytać lektur. Albo takich, którzy doskonale czują się, prowadząc wywiady z obcymi ludźmi, ale mają kłopoty z narysowaniem komiksu. Dla każdego, kto kiedykolwiek grał w gry, jest jasne, że łączenie potencjałów daje ogromną moc.

Dlatego podpowiadamy, jak w tym samym momencie dbać o uczniów ze zróżnicowanym potencjałem poznawczym, społecznym i emocjonalnym. Czym zastąpić wykład, żeby zrealizować materiał, a jednocześnie wzmacniać to, co uczniowie mają najlepsze?

Wszystkie pomysły znajdziecie we wskazówkach metodycznych eduMENTORS.

Gra w szkołę brzmi wspaniale, ma jednak kilka zasad. Jeśli gra z klasami 4-6 ma się udać, uczniowie będą potrzebowali mądrych przewodników, mentorów, którzy poprowadzą całą drużynę do zwycięstwa.

Początek dojrzewania to czas, gdy chcemy się odindywidualizować z rodziny, ale potrzebujemy wsparcia i porady od innych dorosłych. Jak spełniać wobec swoich uczniów rolę prawdziwego mentora, który nazwie zasoby, pomoże doprecyzować zainteresowania i wyzwania, wesprze w poszukiwaniu wyjścia z trudnej sytuacji?

Mentoring jest osią metody eduMENTORS, dlatego bardzo dużo miejsca poświęcamy praktycznym wskazówkom dotyczącym relacji z uczniami. Praca nauczyciela pochłania dużo czasu i energii. Właściwie rzadko się „nie jest w pracy”, bo inspirację dla pedagogów mogą stanowić przeróżne doświadczenia.

Dlatego warto łączyć wysiłki, współpracować między sobą w gronie dorosłych, nawiązywać do realizowanych przez inne osoby zagadnień. To pozwala uzyskać wsparcie, współdzielić dobre rozwiązania. W naszej grze stworzenie Rady Mędrców, którzy razem nadają ton temu, co dzieje się na planszy, jest dużo prostsze, niż w klasycznych metodach edukacyjnych.

Nie martwcie się, w trakcie gry zrealizujecie wszystkie umiejętności przewidziane podstawą programową i wyposażycie uczniów w niezbędną wiedzę! Wystarczy, że umiejętnie przeprowadzicie pionki przez pola, jak w porządnej grze strategicznej.

Gotowi?